SİRKECİ GARI RESTORE EDİLECEK

1890 yılında görkemli bir törenle hizmete giren İstanbul`un batıya açılan kapılarından Sirkeci Garı, tarihinin en büyük restorasyonu için hazırlanıyor.

Sirkeci Garı`nın temeli, 11 Şubat 1888 günü büyük bir törenle atıldı. Berlin Üniversitesi mezunu olan, şark mimarisi konusunda incelemeler yapmak üzere İstanbul`a gelen ve Sultan II. Abdülhamit`in güvenini kazanarak, sarayın danışman mimarı olan Alman mimar ve mühendis August Jasmund`un yaptığı Sirkeci Garı, 3 Kasım 1890`da görkemli bir törenle hizmete açıldı.

121 yıldır İstanbul`dan batıya gidenleri taşıyan trenlerin kalktığı Sirkeci Garı, tarihi boyunca bazı küçük restorasyonlar geçirdi. Çatının batı bölümlerinin akması nedeniyle binada çürümeler meydana geldi. Bunun üzerine harekete geçen TCDD, binanın restore edilmesine karar verdi.

Sirkeci Garı`nın şu anda restorasyon projeleri çiziliyor. Çatısında problem olduğu için binayı korumak anlamında, çatı, geçici olarak koruma altında alınacak. Restorasyon projeleri tamamlandıktan sonra onay için Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna sunulacak. Onay alındıktan sonra ihaleye çıkılacak ve restorasyon başlayacak.

Yetkililer, restorasyonun, 2-3 yıl içinde biteceğini belirtti.

“Garları yaşanılır kılmaya çalışıyoruz“

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, demiryollarının 155 yıllık köklü bir kuruluş olduğunu belirterek, “İstasyonları, garları sadece demiryollarının değil, Türkiye`nin mimari ve kültürel varlığı olarak değerlendiriyoruz. Bunları restore ederek, her istasyonu kentin merkezi yerlerinden biri haline getirmek için çabalıyoruz“ dedi.

Cumhuriyet`in ilk yıllarına kadar demiryollarının kentin merkezi yerlerinden biri olduğunu, 1950`lerden sonra demiryollarının ihmal edilmesi ve trene olan ilginin azalmasıyla istasyonların terk edilmiş mekanlar haline geldiğini ifade eden Karaman, “Bunu sadece merkezdeki istasyonlar için düşünmüyoruz, bütün istasyonlarımızı kültür varlığı olarak görüyor ve restore ediyor, yaşanılır kılmaya çalışıyoruz“ diye konuştu.

Karaman, İstanbul`un sembol garlarından biri olan Sirkeci Garı`nı da bu anlamda değerlendirdiklerini belirterek, Sirkeci Garı`nın, 1890 yılında Alman Mimar August Jasmund tarafından klasik Türk-İslam mimarisine yakın çizgide yapıldığını anımsattı.
Yıllardır sadece Almanya`ya işçi göçü değil, ‘Şark Ekspresi’ ile Türkiye`ye gelen yazarlar, sanatçıların da Sirkeci Garı`ndan İstanbul`u tanımaya başladıklarını anlatan Karaman, burayı bir değer olarak gördüklerini ve bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ne yapılması gerekiyorsa yaptıklarını kaydetti.

KAYNAK: www.istanbulajansi.com