ŞİŞLİ ATATÜRK MÜZESİ

Atatürk Müzesi

Hiç dikkatinizi çekti mi ya da daha önce duydunuz mu bilmiyorum Şişli Halaskargazi Caddesi’nde pembe bir bina vardır. Kapısının üst kısmında “ Atatürk vatanın kurtuluşunu 1919 senesinde bu evde hazırladı”  yazar. İşte burası toplamda 3 katlı bir Atatürk Müzesi. Ya da müzecik demek daha doğru olur sanırım.

Müzenin tarihi şöyle :  Atatürk Suriye Cephesinden ayrılarak 13 Kasım 1918 de İstanbul’a gelmiş ve Perapalas Otelinde bir daireye yerleşmiş. Bir kaç gün sonra bu otelden ayrılan Atatürk önce yakın dostu Salih Fansa’nın Beyoğlu’ndaki evinde misafir kalmış, sonra da Şişli’de Madam Kasabyan’ın bu üç katlı evini kiralamış. O günlerde annesi Zübeyde Hanımla kız kardeşi Makbule, Beşiktaş’ta Akaretler mahallesindeki bir evde oturuyorlarmış. Atatürk, Şişli ye taşınınca annesi ve kız kardeşini de yanına almış, evin üçüncü katını onlara ayırmış. Kendisi orta katta oturur, bu katın arka bahçeye bakan odasını da yatak odası olarak kullanırmış. Büyük salonu, toplantı odası olarak ayırmış. Alt katta ise yaveri kalırmış. Atatürk, İstanbul’un düşman işgali altında bulunduğu bu karanlık günlerde, evinde arkadaşlarıyla birlikte sık sık gizli toplantılar yapmış, 16 Mayıs 1919 tarihine yani Samsun’a hareketine kadar bu evde oturmuş.

Atatürk’ün neredeyse 6 ay boyunca ikamet ettiği bu ev 28 Mayıs 1928 ‘de İstanbul Belediyesi tarafından satın alınarak, 15 Haziran 1942’de İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından Atatürk İnkılabı Müzesi olarak ziyarete açılmış. Bundan sonra bina çeşitli kereler kapatılmış restore edilip yeniden müze olarak açılmış. En son 1989 yılında onarım amacıyla kapatılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir kez daha restore edilerek 1991 yılında yeniden hizmete girmiş.

Normalde müze gezmek sıkıcı gelebilir belki ama burayı gezmek hiç öyle değil inanın.  Neler göreceksiniz burada:

Evin Atatürk döneminde kullanılışı

-Daha önce yemek odası ve yaverin odasının bulunduğu giriş katında binanın tarihiyle ilgili bilgiler ve oldukça geniş bir Atatürk pul koleksiyonu yer alıyor.

Atatürk'ün Kişisel Eşyaları

- İkinci kat Atatürk’ün kaldığı kat. Bu katta Atatürk’ün yaşamına , Kurtuluş Savaşı  ve dönemin  önemli olaylarına , TBMM açılışına kadar tarihi bilgililerin , Cumhuriyet’in ilanı , harf devrimi , Atatürk’ün kadınlarla yaptığı toplantıya dair bilgilerin  verildiği panolar yer alıyor.  Özellikle Atatürk’ün yaptığı  inkılaplar aklıma geldikçe ya da okudukça O’nun gerçekten ne kadar farklı bir lider olduğunu yeniden anlıyorum. Aslında bu kısımda söylenecek çok şey var  ama Atatürk’ün bir çok konuda  kıyaslanmaya  ihtiyaç duymayan bir lider olduğunu da hatırlamak gerekiyor.

Bu arada Nutuk’un  1927 tarihli ilk baskısı  ve mecliste saltanatın kaldırılışı sırasında kullanılan kalemler yine bu katta bulunuyor.

- Müzede yer alan koleksiyonun büyük bir kısmı  Atatürk’ün kişisel eşyalarından,  kıyafetlerinden , üniformalarından oluşuyor.  Frak takımları , adının baş harflerini taşıyan ısmarlama gömlekleri ,mendilleri , yazlık iskarpinleri. Hepsi çok şık ve modern. Gömleklerinin boyun kısmında KEMALAT yani D.Grammatika İSTİKLAL CAD.  etiketi dikkatimi çekti.

Atatürk'ün kişisel eşyaları

Bütün bunların içinde  beni en çok etkileyen ise saç tellerini görmek oldu.  Bir de ufak bir detay ama son katta Atatürk’ün doğduğu evin maketi var ve maket için “Güneşin doğduğu ev Selanik” ifadesi  kullanılmış . Gerçekten çok hoşuma gitti.

Çok küçük bir müze dediğim gibi ancak Atatürk’e ait bir dolu hatıra var. Gezerken ve hatta çok bilinen tarih detaylarını dahi okurken O’na olan hayranlığınız yeniden canlanıyor. Bir yandan  böyle bir lidere sahip olduğunuz için gururlu hissederken kendinizi öte yandan böyle bir lider hayatta olmadığı için de üzgün,  buruk  hissediyorsunuz. “ Nereden , nereye ? “ diye geçiriyorsunuz içinizden.  1938 ‘den beri “NEREDEN NEREYE “ değil mi ?

Diyeceğim o ki  ziyaret edin bu müzeyi . Hatıralar var orada, izler var hala. Gidin görün . İki saatinizi bile almaz. Pazar ve Pazartesi günleri dışında hergün 09:00 – 16:00 saatleri arasında açık ve ziyaret ücretsiz. Adresi de verelim :

ADRES : Halaskargazi Cad. No :250 OSMANBEY / ŞİŞLİ