SİZ HİÇ SİNOP MANTISI YEDİNİZ Mİ ?

Sinop Mantı

Önünüze koca bir tabak yoğurdu , sosu yerinde mantı gelse hayır der misiniz ? Bence hayır. Yani size hayır ama mantıya evet. Özellikle mantısını çok beğendiğim “olsa da yesek “ dediğim bir mantıcım olmadı şu ömrü hayatımda. Mantı yemek için senelerce annemi bekledim. Ta kiii Beşiktaş’ta “ SİNOP MANTI “ yazılı tabela gözüme çarpıncaya kadar. Karadeniz mutfağı ilgi alanıma girdiğinden hemen denemeliyim dedim. Ve sonuç : “ Hah hah ha çatlasın düşmanlar benim de artık bir mantıcım var. “

Böyle bir mantıya hayır denmez

Beşiktaş’taki “SİNOP MANTI” neredeyse iki yıl olmuş açılalı. Ben onları ilk keşfettiğimde ise yeni açılmışlardı. Bildiğiniz ve yediğiniz tek mantı Kayseri mantısı ise bu mantı türü size biraz yabancı gelebilir ama lezzetsiz asla. En bilinen mantı türü olduğu için Kayseri  mantısı ile kıyaslama yapmam gerekirse Sinop mantısı Karadenizliler’in kulak mantı dediği şekilde yani üçgen katlanıyor ve son bir  dokunuşla artistik bir şekil veriliyor. Şekil alışılmışın dışında evet ama asıl farklılığı pişirildikten sonra üzerine mis gibi tereyağ üzerine bolca dökülen dövülmüş cevizden geliyor.  Benim asıl sevdiğim diğer bir nokta ise mantı hamurunun gerçekten incecik açılmış oluşu idi. Top top hamur yerine mantı yediğinizi gerçekten hissediyorsunuz.

SİNOP MANTI da mantılar Yıldız’daki atölyelerinde bayanlar tarafından günlük açılıyor. Mantı üzerine servis edilen ve mis gibi kokan tereyağ Trabzon’dan geliyor. Her şey gerçeğine en yakın biçimde yapılıyor. Cevizli mantı dedik ama pek tabi ki arzu ederseniz mantınız sarımsaklı yoğurtlu olarakta servis edilebiliyor. Hatta Sinop Mantı’nın cana yakın ve hoş sohbet ablası kararsız kaldığınızda size hemen yardım ederek yarısı cevizli yarısı yoğurtlu koca bir tabak mantı getiriveriyor önünüze. Böylece aklınız bir diğerinde kalmadan afiyetle yiyebiliyorsunuz mantınızı. Cana yakın ve hoş sohbet demişken mekandaki hizmet ve temizliği es geçmemek lazım sanırım. Bir Vedat Milör edasıyla beş üzerinden beş veriyorum kendilerine.

Hoş sohbet abla

Büyük bir tabakta gelen yoğurtlu soslu mis gibi tereyağı kokan mantıdan sonra midenizde yer kalırsa size ikram edilen  bir bardak sıcak çay ile nokulu da tadabilirsiniz. Nokul da yine Sinop’a özgü özellikle  özellikle bayramlarda gelen misafirlere ikram edilmek üzere hazırlanan bir çeşit börek , çörek ya da her ikisinin karışımı diyelim. İçerisinde kuru üzüm ve yine ceviz var.

Nokul

SİNOP MANTI ‘nın cevizli mantısı özel , nokulu ve tarhana çorbası güzel , hizmeti şahane, veriyorum hemen adresi de

Ee  o zaman var mı gitmemek için bir bahane :

SİNANPAŞA KÖPRÜ SOKAK TELLİOĞLU İŞHANI  NO : 8/1 BEŞİKTAŞ