SON DAKİKA : İSTANBUL’U KUKLALAR BASTI !!!

14.İstanbul Uluslararası Kukla Festivali

Karagöz ile Hacivat sevmem diyen , onlarda bulduğu çocuksu mutluluğu  inkar edecek olan yoktur sanıyorum. Sıkı durun o zaman çocukluğunuza geri döneceğiniz , içinizdeki çocuğun koşarak dışarı çıkmasına izin vereceğiniz gökkuşağı gibi bir on gün sizi bekliyor.

Sanat yönetmenliğini Cengiz Özek’in üstlendiği 14.Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl 4-14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’u renklendiriyor,eğlendiriyor, coşturuyor.

Açılışı 4 Mayıs’ta Kenter Tiyatrosu’nda Yunanistan tiyatro grubu Antanamapantahoy’un ‘Müziğin İpleri’ oyunuyla yapılacak olan festivalde Türkiye dahil toplam on üç ülkeden farklı tekniklerle kukla oyunları sergilenecek.

Festivale Almanya’dan katılan Kabare Pupala ipli kukla tiyatrosunun en güzel örneklerini sunacak. Avusturya’dan Lab.luck‘dan değişik tiyatro disiplinlerinin bir araya getirildiği “Mutluluk hangi yönde” adlı oyunu, Endonezyadan Behind the Actors geleneksel tiyatro formuyla günümüz tiyatrosunun güzel bir sentezi ile izleyicilerin karşısına çıkacak.

Kukla Festivali Başlıyor

Türkiye’den ise  Ahşap Çerçeve son oyunu “Hamlet”‘le, Bakırköy Belediye Tiyatroları‘ndan Ali Yenel “Aklı Havada” adlı oyunuyla, Cengiz Özek Gölge Tiyatrosu Karagözün modern bir şekilde yorumlandığı “Çöp Canavarı” ve “Büyülü Ağaç”la, İBB Şehir Tiyatroları “Surname 2010″la, Kent Oyuncuları “Rapunzel’le, Kurmalı Salyangoz “Dört Mevsim”le, Tiyatro BeReZe ise obje tiyatrosu tekniğinde “Kayıp Eşya Bürosu” ile festivale renk katacak.

Festivalde ‘Full Hands’ adlı oyun sahnelenecek İspanyoL Toni Rumbau, ayrıca 13 Mayıs saat 14.00’te Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekorları Bölümü’nde kukla meraklılarıyla bir araya gelecek. Festivalde kuklaseverleri oyunların yanı sıra sergiler de bekliyor. Endonezya’daki gölge tiyatrosunun köklerini anlatan ‘Gölgenin Doğuşu’ Taksim Metro girişinde, Türkiye’nin ilk kukla ve gölge oyunları sanat dalını kuran merhum Saim Bugay anısına düzenlenen ‘İpin Ucu’ Ses Tiyatrosu’nda, Kocaeli Üniversitesi’nin hazırladığı ‘Karagöz Figürleri Sergisi’ ise Fransız Kültür Merkezi’nde görülebilir.

İpler

Üstelik festival ya da karnaval demek daha doğru olur sanırım bütün bunlarla da bitmiyor. Festival dahilinde  “İpin Ucu”, “Gölgenin Doğuşu: Endonezya”, “Karagöz Figürleri”sergileri gezilebilecek.  Festivalde, benim de çok merak ettiğim Anders Rønnow Klarlund’un 2004 yapımı filmi “İpler” ile Derviş Zaim’in 1974 Kıbrıs harekâtına giden süreci gölge oyunu metaforuyla işlediği “Gölgeler ve Suretler“ filmi de izlenebilecek. Derviş Zaim’ in  bu filmiyle festival onur ödülüne layık görüldüğünü de belirtmeden geçmeyelim.

Şimdi aklınıza gelebilecek üç soruya cevap verelim :

Soru -1: FESTİVAL GÖSTERİLERİ NEREDE İZLENEBİLİR  ?

Cevap : Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Kültür Merkezi, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, İtalyan Kültür Merkezi, Avusturya Kültür Ofisi, Pera Müzesi, Ümraniye Meydan AVM ve Kukla İstanbul tarafından desteklenen festival, Fransız Kültür Merkezi, Kukla İstanbul, Kenter Tiyatrosu, Sefaköy ve Halkalı Kültür Merkezi,  Kozyatağı Kültür Merkezi, Devlet Tiyatrolari Küçük Sahne, Pera Müzesi, Yunus Emre Kültür Merkezi ve Ümraniye Meydan AVMde izlenebilecek.

Soru – 2 : FESTİVAL PROGRAMINA NASIL ULAŞIRIM ?

Cevap : Çok kolay. Sadece şu adrese gidiyorsunuz : http://www.kuklaistanbul.org/tr/

Soru – 3: BİLETLERİ NEREDEN ALIRIM ?

Cevap : 1-Biletix  2- Devlet Tiyatroları Cevahir Sahnesi  3- Devlet Tiyatroları Küçük Sahne  4- İstanbul Metrosu Taksim Girişi Sergi Salonu