SULTANAHMET KÖFTESİ DEYİNCE AKLA HEMEN ONUN ADI GELİR

İstanbul’a yakışır güneşli bir tatil günü, elde kitaplarla kısmen dip köşe gezilmiş bir Sultanahmet , akşam üstüne çöken yorgunluktan çöken rehavet ve midede çalan ziller… Böyle bir günü yemekle taçlandırmak istediğinizde Sultanahmet ise eğer bulunduğunuz yer  itibariyle çok fazla düşünmeye gerek yok. Adres Sultanahmet Köftecisi. Ama hangisi ? İşte bu konu hakkında ciddi ciddi düşünebilir , derin araştırmalara girebilirsiniz. Zira tramvay caddesi üzerinde kafanızı çevirdiğiniz her yer Sultanahmet Köftecisi tabelaları ile dolu. Size hemen tecrübelerimizden ve araştırmalarımızdan yola çıkarak yardımcı olalım. Ama önce Sultanahmet Köftesi’nin tarihi ile başlayalım diyeceğim ancak Sultanahmet Köftesi ile ilgili net bir bilgi yok elimizde. İlk kim yapmıştır ? Adı neden Sultanahmet Köftesi’dir ? Bilen beri gelsin , anlatsın.

Ancak bildiğimiz net bir şey var ki o da Sultanahmet’in en eski ve bana göre en lezzetli köfteleri yapan köftecisinin 1920 yılından beri hizmet veren 92 yıllık Meşhur Sultahmet Köftecisi Selim Usta olduğu.

Köftecinin tarihi Mehmet Seracettin Efendi tarafından 1920 senesinde Divanyolu Caddesi  köşesinde ( şu anda Halide Edip Büstü ile Milenyum taşının olduğu yerde) açılan ufacık bir dükkan ile başlar. Birinci kuşak Seracettin Efendi Çin’in Türkistan’ından geldiği için dükkanının adını Turan Köftecisi koyar ama daha sonra turancılık meseleleri sebebiyle dükkanın ismi 1936 ‘da “Halk Kebapçısı”na çevrilir. Ardından “Meşhur Halk Kebapçısı” adını alır. Oğulları Mustafa , Selim ve İsmail ile çalışan Hacı Seracettin Efendi’nin 1953 yılında vefat etmesiyle oğulları onun bıraktığı mirası devralırlar ve hiçbir değişiklik olmadan işleri başarıyla yürütürler. 1964 yılında dükkanlarını yeri istimlak edilince kardeşlerden ikisi Selim Usta ve İsmail Usta 2.nesil olarak şu anda bilinen dükkanda yollarına devam ederler. Bu arada 1982 yılında dükkanın ismi “Sultanahmet Meşhur Halk Köftecisi” olur.

Gelelim şimdiye ve asıl mevzumuz köfteye. İsmail ve Selim usta hala yaşıyormuş ama 3.kuşak işi devralmış durumda. Bu yıl 92. senesini kutlayacak olan Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta ismi en çok taklit edilen markalardan. Bu yüzden Sultanahmet Meşhur Hlak Köftecisi ismi de değişmiş ve bugün ki halini almış. İsmi taklit edilebilir ama lezzeti asla diye bir slogan onlar için çok uygun olabilir. Demek istediğimi ancak köfteyi tattığınız zaman anlayabilirsiniz sanırım. Bir kere köfte soğuk ya da mikrodalgada henüz ısıtılmış gibi önünüze gelmiyor. Zaten orada yediğiniz her şeyi hazırlık aşamasını oturduğunuz yerden gözlemlemek mümkün. Dükkan öyle  kalabalık oluyor ki köftesinden , piyazına, irmik helvasına kadar her şey sürekli tazeleniyor.  Köftelerini dananın  döş ve gerdan kısmından yaptıkları kıyma ile hazırlıyorlar. Gayet yumuşak ve en önemli noktası  kesinlikle kuru değil. Ayrıca köftenin lezzetine lezzet katan bir başka detay var ki o da isteğiniz üzerine getirdikleri acılı salçalı sosları. Bu sos sadece salçadan ibaret değil.  Domates  salçası , zeytinyağı , kırmızı biber, kimyon ve sirke ile hazırlanıyor. Bu noktada piyazı da es geçmemek lazım. Çok ince ince kıyılmış marulla ve tabii ki soğanla servis edilen piyazın da her şeyi kıvamında.

Yemeğinizi yediniz.  Ama hala eksik bir şeyler var diyorsanız size gerçekten şiddetle irmik helvasını tavsiye ediyorum. Bir köfteciden beklemeyeceğiniz kadar güzel yapılmış irmik helvası  bu harika yemeğin altın vuruşu oluyor.

Her şey leziz, kalabalığa rağmen servis hızlı, ortam temiz ancak tek bir eksik var : O da çay. Selim Usta’da yemekten sonra çay ikram edilmiyor.

Bunun dışında her şey mükemmel dieyerek Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta’ya 10 üzerinden 8 puan veriyor ve tez zamanda yapacağınız bir Sultanahmet turunu Selim Usta’nı köftesi ile sonlandırın diyoruz.