TANPINAR EDEBİYAT MÜZESİ AÇILDI

Topkapı Sarayı`nın surlarına inşa edilen tarihi Alay Köşkü, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi ve Kütüphanesi`ne dönüştürüldü.

Osmanlı sultanlarının, alayları seyretmesi için inşa edilen tarihi Alay Köşkü, Kültür ve Turizm Bakanlığı`nca yurt genelinde başlatılan Edebiyat Müzeleri Projesi kapsamında, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi ve Kütüphanesi olarak yeniden düzenlendi.
Müze, 12 Kasım Cumartesi günü, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun hazır bulunduğu törenle açıldı.
Topkapı Sarayı`nı çevreleyen sura inşa edilen Alay Köşkü, 1460`ta ahşap olarak yaptırıldı. Köşk bir yangında harap olunca Sultan II. Mahmut döneminde bugünkü haliyle yeniden inşa edildi. Dolmabahçe Sarayı`nın inşasından sonra bir dönem telgrafhane olarak da kullanılan bina, 1926`da, zamanın Maarif Vekili Necati Bey ve Güzel Sanatlar Genel Müdürü Namık İsmail`in girişimleri ile Güzel Sanatlar Birliği`nin kullanımına tahsis edildi.
Köşk, 2007`de restore edilerek İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü`nün kullanımına verildi. Müdürlüğün nisan ayında binayı boşaltmasının ardından ise müze kütüphaneye dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.
Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi ve Kütüphanesi`nde, aralarında Ahmet Hamdi Tanpınar, Yahya Kemal, Necip Fazıl Kısakürek, Nedim, Orhan Pamuk, Nâzım Hikmet`in büstleri ve özgeçmişlerini anlatan köşeler yer alıyor. Ayrıca kütüphanede 7 binden fazla kitap, 100`den fazla edebiyat ve estetik konulu dergi bulunuyor. İki katlı binanın üst katı kütüphane ve müze olarak, giriş katı ise edebiyatçılar kahvesi olarak hizmet verecek. Binada, Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın yayımladığı kitapların satış bölümü de yer alacak.
Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, açılışta yaptığı konuşmada, Müze Kütüphane konseptinin Türkiye’de ilk kez denendiğini, bu yıl içerisinde Adana Karacaoğlan, Ankara Mehmet Akif Ersoy ve Diyarbakır Ahmet Arif Müze Kütüphanelerinin açıldığını ve bu konseptin geliştirilerek başka illerimizde de uygulanacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK : www.istanbulajansi.com