TOPLU TAŞIMADA TRAFİK ÇİLESİNE YOL GÖRÜNDÜ

Geldik Eylül’e. Yaz sezonunu maalesef artık geride bıraktık. Tatilcilerin geriye dönüşleriyle birlikte  İstanbul yavaş yavaş kalabalıklaşmaya başladı başlayacak. Okullar açılacak ve biz sorunların en önemlisi ile başbaşa kalacağız. Sabah ve akşam trafikle mücadele önlemlerimizi alıp yollara düşeceğiz. İstanbul’un çözülemeyen trafik sorunuyla ilgili yeni gelişmeler oluyor olmuyor değil. Yeni yakında açılan Kadıköy-Kartal metrosu bunlardan bir tanesi. İBB tarafından sunulan diğer bir çözüm ise örneklerine yurt dışında rastladığımız Toplu Taşıma Yolu. Bugün itibariyle uygulaması başlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki trafik yoğunluğunu azaltmak için yeni bir uygulama başlatılıyor. İstanbullular, gelişmiş ülkelerde artan trafik çilesine çözüm olarak getiren ‘Bus Line/Toplu Taşıma Yolu’yla 3 Eylül 2012 Pazartesi günü tanışacak. Belirtilen güzergâhlarda vatandaşlar zamandan büyük tasarruf sağlayacak. Uygulama vatandaşlar tarafından benimsenmesi halinde ise yaygınlaştırılacak. Uygulamaya pilot bölge olarak belirlenen öncelikle Millet Caddesi- Topkapı-Aksaray ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlanacak. Daha sonra güzergahlar; Topkapı-Aksaray-Taksim, Kızıltoprak-Bostancı-Tuzla, Beşiktaş-Maslak ve Yenikapı-Başakşehir istikametine genişletilecek.

Otobüs şeridine giren sürücülere ceza

Uygulama trafiğin yoğun olduğu saatlerde yapılacak, bunun dışında diğer araçların kullanımına açık olacak. Hafta içi sabah 00.07-10.00, akşam 16.00-20.00 saatleri arasında uygulanacak. Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı. ‘Toplu Taşıma Yolu’ 2 mm. yüksekliğinde kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı. Toplu ulaşım araçları haricinde yola giren veya park eden araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek. Kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak. Sadece İETT, Özel Halk Otobüsleri ve Minibüsler tarafından kullanılacak şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecekler. Araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesinden dolayı yıllık 650.000 litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında 1500 ton azalma olacağı hesaplanıyor.

KAYNAK: www.stargazete.com