TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BAHÇE MARKETİ İSTANBUL’DA AÇILDI

İstanbul Bahçe Marketi Açıldı

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi tarafından yaptırılan ve kendi alanında Türkiye’de bir ilk olan bahçe market açıldı. Bahçe marketin açılışını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görev yaptıkları süre içindeki icraatlarını değerlendirdi. Topbaş, birçok başarılı projeye imza attıklarını söyledi. İstanbul’daki yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmalarının etkisini gösterdiğini ve eskiden olduğu gibi Nisan ve Mayıs aylarının yağışlı geçmeye başladığını anlatan Topbaş, çalışmaların sonucunun iklim üzerindeki değişiklikle gözlenebileceğini ileri sürdü. Başkan Topbaş, konuşmasının ardından Ağaç A.Ş’de çalışan bazı işçileri de platforma çağırarak açılışı temsilen kurdeleyi kesti.  Basın mensuplarıyla birlikte bahçe marketi gezerek alışveriş yapan Başkan Topbaş eline aldığı kürek ve toprakla süs bitkilerinden oluşan aranjman hazırladı. Basın mensuplarının önünde bu konudaki maharetini sergilen Topbaş, hazırladığı aranjmanı bir gazeteciye hediye etti.

Bahçe Market’te doğaya, bahçeye, ağaç ve çiçeklere meraklı herkes, topraktan çim tohumuna ve dekoratif ürünlere kadar aradığı her şeyi bulabilecek. Türkiye’nin en büyük bahçe marketi, 1.180 m2 ‘si kapalı, 4.000 m2 ‘si ise dekoratif bitkilerin olduğu açık satış alanı ile 300.000 m2 boylu ağaçlar, bitkisel toprak vb. ürünlerin bulunduğu açık satış alanına sahip.

Bahçe Market’in bünyesinde ayrıca günde 500 m3 bitkisel toprak karışımı üretim kapasiteli 25 Bin m2’lik bir alanda toprak karışım tesisi de mevcut.

Bahçe Market, büyüklük ve barındırdığı ürün çeşitliliği açısından kendi alanında Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip. Burada her türlü dış mekan süs bitkisi, sebze fideleri, meyve fidanları ve diğer bahçeye yönelik her türlü ürün, kaliteli ve uygun fiyatla temin edilebilecek.

Bahçesini veya terasını düzenlemek ya da balkonunda saksılarla çiçek yetiştirmek isteyenler buraya geldiklerinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Bahçe Market’in bir başka avantajı da yaklaşık 300.000m2 alana sahip olan alanında ülkemizin en büyük fidanlığı ile iç içe olması.

İstanbul’un değişik noktalarında Ağaç A.Ş.’nin (Çamlıca, Feshane, Florya, Göztepe, Hıdiv, Zincirlikuyu, Karacaahmet ve Emirgan) 8 adet satış noktası var. Bu satış noktaları bu market ile senkronize çalışacak ve mevsimlik olarak ön plana çıkan güzel çiçekli ve dekoratif ürünleri bu satış noktalarında da bulmak mümkün olacak.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra Bahçe Market, aynı sektördeki diğer kuruluşlara da örnek olacak. Böylece bu alanda gelecekte bir istihdam oluşmasına da katkı sağlamış olacak.

KAYNAK : www.ibb.gov.tr