TÜRKİYE’NİN İLK BALMUMU HEYKEL MÜZESİ

balmum-müze

Gelenek ve geleceği aynı çatı altında buluşturan Sapphire Çarşı, bir ilke daha imza atıyor. 17 Kasım’da ziyaretçilere açılacak olan Balmumu Heykel Müzesi, Türkiye’nin bu alandaki yerleşik ilk müzesi olmasıyla dikkat çekiyor.

Elvis Presley, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Cengiz Han, Da Vinci, Napolyon ve Atatürk… Sanat ve siyaset alanında tarihin dev isimleri Sapphire Çarşı’da ziyaretçilerini bekliyor. Türkiye’deki ilk ve tek Balmumu Müzesi’nin sahibi Jale Kuşhan tarafından hayata geçirilen eserler 17 Kasım tarihinden itibaren Sapphire Çarşı’da sergilenecek.

Dünyaca ünlü 60’a yakın kişinin eserlerinin yer alacağı müzede ünlü isimlerin birebir ölçülerinde, protez göz, protez diş ve gerçek saç kullanılarakhazırlanan balmumu heykelleri yer alacak. Dünyadaki diğer balmumu heykel müzelerinden farklı olarak, eğitim ve öğretime yönelik çalışmaların da yer alacağı sergi kapsamında ziyaretçilere, konusunda uzman rehberler eşliğinde 45 dakika bilgi verilerek, her bir heykel; hazırlanan sinevizyon gösterimleri ile desteklenecek.

Zeki Müren de Sapphire Çarşı’da

Türk ve dünya tarihinden önemli simaların heykellerinin her 2 ayda bir sergiye eklendiği müzede Sanat güneşimiz Zeki Müren’ in balmumu heykeli de ilk kez Sapphire Çarşı’da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Ayrıca Balmumu Heykel Müzesi’ni ziyaret edenleri farklı sürprizler de bekliyor.

Kişiye özel eserler

Her bir heykelin, döneminin dekoru ile sergilendiği müzede bazı heykeller de hareket özelliği ile ziyaretçilere dördüncü boyutu yaşatıyor.Yine dünyada ilk kez, isteyen ziyaretçilerin el veya ayak kalıpları özel bir malzeme ile alınarak, balmumundan veya polyesterden kişiye özel çalışılıyor. Bu çalışmalar iyi muhafaza edildiği taktirde yüzyıllar boyunca hatıra olarak saklanabiliyor.

SERGİLENEN HEYKELLER

Türk Büyükleri
Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, İbn-i Sina, Kanuni Sultan Süleyman, Yunus Emre, Osman Gazi Atilla, Cengizhan Alparslan, Mimar Sinan, Farabi, Hürrem Sultan, Fuzuli, Timurlenk, Şeyh Şamil, Atatürk (gençlik dönemi), Atatürk (yaşlılık dönemi), Nazım Hikmet, Rauf Denktaş, Kemal Sunal, Haldun Dormen, Levent Kırca, Fazıl Say, Latife Hanım, Zeki Müren (ilk defa)

Avrupalılar
Leonardo Da Vinci, Karl Marx, Hitler, Elvis Presley, Napolyon, Michael Jackson,Kazanova, Fransa kralı 15. Luis, Markiz De Pompadour, Arnold Schwarzenegger, Baron Münchausen, Kont Kaliostra, De Eon(dünyaca ünlü ajan), Beatles grubu

Rus Büyükleri
İvan Grozni(Korkunç İvan), Dostoyevski, 1.Peter (Deli Petro), Lenin, 1.Katerina, Stalin, 1. Katerina, Brejnev Gorbaçov, Boris Yeltsin, Çar 2. Aleksandır

KAYNAK : www.haberturk.com.tr