TÜRKİYE’NİN İLK SUALTI ATIK SERGİSİ AÇILDI

Denizden çıkarılan atıklarla oluşturulan, Türkiye’nin ilk “Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi”, büyük bir çevre felaketinin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Deniz kirliliğini çarpıcı biçimde ortaya koymak ve toplumda bu konuda duyarlılık sağlamak amacıyla Marmara Denizi’nden çıkarılan atıkların sergilendiği, Türkiye’nin ilk “Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi” açıldı.

İstanbul Nakkaştepe’de, TURMEPA Deniz Temiz Derneği’nin bahçesine kurulan sergide, aslında yeri deniz olmayan ve varlığı ile deniz canlılarının soyunu tüketen her türlü katı atığı görmek mümkün…

Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi, denizlerdeki kirlilik ve bu kirliliğin yarattığı sonuçları bire bir gösterirken; hızla gelmekte olan çevre felaketinin boyutu hakkında da bilgi veriyor. Şişelerden plastiklere, elektronik eşyalardan giysilere kadar yüzlerce atığın sergilendiği Sualtı Atık Sergisi’nde, deniz canlılarının bu atıklardan nasıl etkilendiğini gösteren son derece etkileyici fotoğraflar da bulunuyor.

7-14 yaş arası çocukların ve gençlerin denizi tanıması, öğrenmesi, sevmesi ve koruması bilincini geliştirmek üzere hayata geçirilen sergi; TURMEPA – Deniz Temiz Derneği,  Deniz Ticaret Odası, Yeditepe Üniversitesi ve Kılıç Balıkçılık, Faber Castell, Tat, Eti tarafından da destekleniyor.