TÜYAP KİTAP FUARI KİTAP KURTLARINI BEKLİYOR

30.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı

Günlerin birinde nerede çok iyi hatırlamıyorum ama Zülfü Livaneli konuk olduğu bir programda kitaba olan tutukusunu şöyle anlatmıştı : “ Küçükken odamdan çıkmadan geç saatlere kadar  sürekli kitap okurdum.Hatta öyle ki annemlerin defalarca uyarmaları işe yaramayınca odamın ışığını kapatırlardı yatıp uyuyayım diye. Çünkü ertesi gün okulum vardı. Ama ben buna da bir çözüm bulmuştum. Yatağımın altında kendime bir yer yapmıştım. Yatma vaktim geldiğinde ışığımı söndürür orada el feneri ile kitap okumaya devam ederdim. Kitap okurken bambaşka bir dünyanın kapıları açılırdı bana.”

Bir Zülfü Livaneli kadar olamasamda aynı şeyler hissetiğimden olsa gerek hiç unutmadım bu dediklerini. Etkilenmiştim de ayrıca. Kitap okumak ardı ardına sıralanmış cümeleleri hafızamıza kaydetmemizden çok başka bir şeydir.

Ardı ardına çok çalışıp kendime vakit ayıramadığım günlerde istediğim tek şey ya bir kitapçıya girip saatlerimi orada geçirmek olur  ya da böyle bir isteğin tezahürü olarak şöyle bir görüntü belirir gözümün önünde :  Hiçbir şeyin ama hiçbir şeyin olmadığı, telefonun dahi çalmadığı, tek kelime etmediğim, sadece kendime kaldığım bir gün bu muhtemelen Pazar ve bir kış günü  olacaktır. Biraz geç kalkmış, iyicece dinlenmiş, güzelce kahvaltısını yapmış, sonra almış bir fincan sıcak çayını eline, uzanmış koltuğuna ve kitaplarını da almış yanı başına. O gün tüm dünyası;  rahat bir koltuk ve kitaplarından ibaret. Okudukları nereye götürürse o oraya gidiyor. Soğuk bir kış günü bundan daha büyük bir keyif olamaz.

Tüm bunları gözümün önünden geçirdiğim günlerin birinde radyoda bir haber duyuyorum : Tüyap Kitap Fuarı kapılarını açtı. Bir kitapsever için bundan daha heyecan ve mutluluk verici bir haber olabilir mi ? Al sana güzel şehrim İstanbul’da yaşadığım için kendimi bir kez daha şanslı sayma sebebi işte.

Beylikdüzü TÜYAP Kitap Merkezi’nde düzenlenen 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapılarını 12 Kasım Cuma günü ardına kadar açmış. Ve üstelik 20 Kasım’a kadar açık olacakmış.

Bu yıl 30.su düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı’nda Mısır edebiyatı ve kültürüyle konuk olacak. “Onur Konuğu: Mısır” ülke standı ve etkinlikleri 12-15 Kasım 2011 tarihleri arasında Uluslararası Salon’da yer alacak. Fuarın öne çıkan etkinliklerinden biri Mısır edebiyatının en değerli isimlerinden Necib Mahfuz’un 100. doğum yılında konuk ülke etkinlikleri kapsamında fuarda anılacak olması.

Mısır etkinlikleri arasında öne çıkan bir diğer etkinlik de fuar süresince Mısır edebiyatından sinemaya uyarlanan film gösterimleri olacak. Ücretsiz gösterilecek filmler arasında Arazi (1969), Necib Mahfuz’un kaleminden sinemaya uyarlanan Bir Başlangıç ve Bir Bitiş (1960)Bana Bir Hikaye Anlat (2009)Al Kitkat (1991) ve Alâ Al Asvani’nin romanından uyarlanan Yakupyan Apartmanı (2006) fuar süresince izlenebilecek.

Bu arada hemen belirtelim fuar hafta içi öğrenci ve okulların fuarı  daha rahat ziyaret edebilmeleri için kapılarını geçmiş yıllara göre bir saat erken açacak. Kitap fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 11.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. İstanbul Kitap Fuarı, kapanış günü olan 20 Kasım 2011 Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecektir.

Elçiye zeval olmaz deyip tüm kitap kurtlarına buradan duyuralım.

Benim listem hazır. Siz de hemen bir liste çıkarıp Beylikdüzü’nün yolunu tutun. Sonra da aldığınız kitapları keyifle okuyacağınız güzel günlerin hayalini kurun .

İşte benim listem :

 1. Kayip Zamanın İzinde, Marcel Proust (1917-1925)
 2. Yolda – Jack Kerouac
 3. Tutunamayanlar – Oğuz Atay
 4. Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams
 5. Sineklerin Tanrısı – William Golding
 6. Aylak Adam-Yusuf Atılgan
 7. Hakan Günday’ın okumadığım tüm kitapları

Bir de yüz kişiye değil ama 3 kişiye daha Kitap Fuarı’ndan neler alacaksınız diye sorduk. Ve şu cevapları aldık :

Tuncay Renklikurt – Mağaza Müdürü

 1. Boksör Böcek –Ned Beuman
 2. Bilinmeyen Türkler – Heat W.Lowry
 3. Felsefe Kitabı
 4. Mutfakta Erkek Var – Deniz Alphan
 5. Steve Jobs – Walter Isaacson
 6. Birkaç çizgi roman serisi, Yürüyen Ölüler, Marvel Avengers serisi vs. /
 7. Nutuk Yapı Kredi Yayınları Özel Baskısı
 8. Emrah Serbes’in kitapları
 9. Haruki Murakami’nin kitapları

Gül Neoteni- Satış Danışmanı

 1. A Tale  of  Two Cities – Charles Dickens
 2. Ölü Canlar – Gogol
 3. Sahilde Kafka – Haruki Murakami
 4. Çarpışma Partisi – Chuck Palahniuk
 5. Osho Kitapları

Zeynep KARA – Öğrenci

 1. Kanuni dönemini anlatan tarih kitapları
 2. Koku – Patrick Suskind
 3. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali
 4. Pucca Günlük Ve Geri Kalan Her Şey
 5. Sorun Bende Değil Sende – Pink Freud