United Airlines, İstanbul’dan New York’a ilk uçuşunu yaptı

 

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden United Airlines, İstanbul-New York arasındaki ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

New York’tan gelen United Airlines’ın Boeing 767-300 tipi yolcu uçağı, saat 13:35’de Atatürk Havalimanı’na indi. Uçak, havacılık geleneklerine göre itfaiye araçlarının su takıyla karşılandı. İlk uçuş için düzenlenen törene Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, ABD İstanbul Başkonsolosu Scott F. Kilner, United Airlines Başkan Yardımcısı James Mueller, TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, DHMİ İstanbul Başmüdürü Celal Özuğur ve New York’a seyahat edecek yolcular katıldı.
İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, dünyanın büyük uçak kapasitesine sahip United Havayolları’nın ilk uçağını karşıladığını söyledi. Atatürk Havalimanı’nın, Avrupa ve dünyanın önemli havalimanlarından birisi olduğunu kaydeden Aydın, United Havayolları’nın buraya gelmesinin havalimanının önemine önem kattığını belirtti.
BAŞKONSOLOS KİLNER : TÜRKİYE DOĞU VE BATI ARASINDA KÖPRÜDÜR
ABD İstanbul Başkonsolosu Scott F. Kilner, bu uçuşun dünyanın en dinamik şehirlerinden 2 şehri arasında yeni bir bağ oluşturduğuna değindi. Bu uçuşların, her iki ülkenin de insan ve ürün artırımını sağlayacağını ifade eden Scott F. Kilner, “Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkinin güçlü olduğunu ve daha da güçleneceğini kanıtlamaktadır. Türkiye Doğu ve Batı arasında köprüdür. New York ve İstanbul arasındaki bu yeni uçuşun tesisiyle birlikte daha fazla öğrenci, turist, iş adamı iki ülkeye doğrudan erişebilecektir.” dedi.
United Airlines Başkan Yardımcısı James Mueller, İstanbul’u global uçuş ağlarına eklemekten son derece mutlu olduklarını söyledi. James Mueller, “New York uçuşlarımız Türkiye’den seyahat eden yolculara, Newark Liberty Havalimanı’ndan Birleşik Devletlerin batı kıyısına ve Amerika kıtasındaki bir çok destinasyona hızlı ve kolay bağlantılı uçuş imkanı sağlayacak.” diye konuştu.
TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ise Atatürk Havalimanı’nın önemine değindi. Havayollarıyla birlikte İstanbul’daki uluslar arası trafiğin denklemini değiştirdiklerini dile getiren Şener, İstanbul’un dünyanın en büyük havayollarının geldiği çok ciddi bir meydan durumunda olduğunu vurguladı.
İstanbul-New York uçuşunda kokpit koltuğuna oturak Türk Kaptan Pilot Bülent İnce, 24 yıldır United Airlines ile uçtuğunu İstanbul’a uçmaktan da çok memnun olduğunu ifade etti. Yıllardır İstanbul’a uçmak istediklerini kaydeden İnce, “Fakat izin alınamıyordu. Nihayet izin verildi ve bugün de ilk uçak geldi. Çok memnunuz. Süper bir ekip ve şirket. Bugün bizim için sevinçli bir gün.” ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından kurdele kesildi. Açılış için Özgürlük Heykeli ve İstanbul Boğazı şeklinde yapılan pasta kesilerek konuklara ikram edildi.

Kaynak : www.istanbulajansi.com