USTA !!! ÇEK ORDAN Bİ KURU !!!

Muhteşem Üçlü

Nedendir bilmem ben bazı yemekleri kış mevsimi ve soğuk havalarla özdeşleştiriyorum. Mesela kuru fasulye pilav yemek ya da pişirmek için kışın gelmesini bekliyorum. Bu lezzeti soğuk havaların vazgeçilmez keyfi sayıyorum . Ama kurunun en güzelini nerede yedin  diye sorarsanız tek cevap veririm : Süleymaniye’deki Kanaat Lokantası’nda. Şimdi bu yazıyı yazarken dahi bugün bir araya sıkıştırıp Süleymaniye’ye geçebilir miyim acaba diye geçiriyorum aklımdan.

Süleymaniye Camii’nin gölgesine saklanmış, sıra sıra dizilmiş kuru fasulyecileri bilmeyeniniz yoktur sanırım. Burada bir Kuru Fasulyeciler İmparatorluğu var. Sıranın en başında ise Kanaat Lokantası bulunuyor. Ben de onu listenin en başına koyuyorum. Kanaat Lokantası denilince akla genelde Üsküdar ‘daki Kanaat geliyor. Ancak aynı değiller. 1939’da iki akraba tarafından kurulmuş her iki lokanta da fakat Üsküdar’daki daha sonra el değiştirmiş. Şu anda birbirleriyle bir bağları yok.

Çok fazla abartmayı ya da güzel olmayan bir şeye güzel demeyi sevmem ama burada yediğim kuru fasulye gerçekten çok ama çok lezzetli.

Bu lezzetin bir sırrı var elbette. Kullandıkları fasulyeler Erzincan yöresine ait dermason fasulye. Bir gece önceden suda bekletiliyor. Sabah 1,5 saat kaynatılıyor. Daha sonra da pişirme işlemine geçiliyor. Pişirilmesi bitince de bir saat dinlendiriliyor. Her tabak  , büyük kırmızı bir biberle servis ediliyor. Kıvamı gerçekten harika. Fasulyeler ise ağzınızda dağılıyor. Hani lokum gibi derler ya. Yanına kurunun ayrılmaz parçası pilav, bir de bu ikiliyi muheteşem üçlüye dönüştürecek turşu söylediniz mi değmeyin keyfinize. Tam bir turşu hastası olduğumdan kelek, erik ,domates, lahanadan oluşan karışık turşularını da çok beğendim.

Yemeğimi yerken tam karşımda bana göz kırpan kabak tatlısına da hayır diyemedim.Çay eşliğinde onun da tadına baktım.

Kurucu Kanaat Lokantası’nın mönüsünda kuru ve pilavdan başka , döner , tas kebabı, arnavut ciğeri de bulabiliyorsunuz. Tatlı olarakta kabak tatlısından başka kadayıfını da denemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Benim için yaz kış farketmez ben her mevsim kuru fasulye pilav yerim diyorsanız hemen tarih kokan sokakları dolaşarak Süleymaniye’ye bir uzanın derim. Trafikten, gürültüden, kalabalıktan uzak muhteşem üçlünün tadını çıkarın.

Kurucu Ali Baba Kanaat Lokantası: Prof. Sıddık Sami Onar Cad. No 1/3 Süleymaniye
Telefon: 02125207655