BİR TİYATRO ARASI : VAHŞET TANRISI

Vahşet Tanrısı, ilk olarak 2009 yılında sahnelenen bir istanbul Devlet Tiyatrosu oyunudur.

Bu kısacık girişten sonra size oyuncu kadrosunu sayalım. Ya da durun yönetmenden başlayalım:

Yönetmen : Celal Kadri Kınoğlu

Oyuncu kadrosu : Zerrin Tekindor (nam-ı diğer matmazel) , Ülkü Duru, Zafer Algöz , İşdar Gökseven.

“Bilmiyorum fazla söze gerek var mı ?”  deyip burada bırakmak  olmaz. Biraz da olsa oyundan bahsedelim.

Oyunun konusu kısaca şöyle :

Çocukları kavga etmiş olan iki aile “medeni bir uzlaşmaya varmak” istemekterler. Önce sorunu çözebilmek için “kibarca” konuşmaya başlarlar . Daha sonra işin rengi değişir. Olay artık çocuk meselesinden çıkar ve ailelerin kendi meseleleri gündemeye gelmeye başlar. Başlarda düşük seyreden tansiyon kadehler de yuvarlandıkça giderek yükselir ve sonunda kıyamet kopar.

Konu böyle anlatılınca ve oyunun ismine de bakınca iki ailenin dramı ile karşılaşacağınızı, salya sümük ağlayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Hikaye gayet tirajikomik. Ve izleyince görüyorsunuz ki oyun sahnedeki dört büyük oyuncunun ustalıklarıyla trajiklikten çıkıp sadece komik hale geliyor. Ama yine de vermek istediği mesajı inceden inceden yerine ulaştırıyor. İlk on beş dakikasını saymazsak bir buçuk saatin nasıl geçtiğini anlamadan hiç sıkılmadan oyunu keyifle izliyorsunuz.

Oyuncuların performansları hakkında teker teker yorum yapmayacağım. Sadece  bu oyunun geçen sene Zerrin Tekindor’a Afife Jale Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, Zafer Algöz’e de Lions Tiyatro Ödülleri En İyi Komedi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırdığını söylersem sanırım ufak bir fikriniz olur.

Özet olarak ; bu aralar gülmeye çok ihtiyacım var diyorsanız size bir buçuk saatlik , tek perdelik kahkaha garantili  bu oyunu tavsiye eder, önümüzdeki aylar için bilet almak isteyenlerin şu adreselere tık tık lamalarını rica ederiz :

http://www.devtiyatro.gov.tr/web/oyunlar/oyun0932.html

http://www.istdt.gov.tr/

posted by gezerbocek