YEMEĞİN MERKEZİNE YOLCULUK : ÇİYA

Sıcak bir İstanbul günü. Ama gerçekten sıcak bir İstanbul günü. TV kanalların artık “ Afrika sıcakları geliyor.” diye haberler yaptığı insanların muhabbetlerine “ Bu senede iyi sıcak yaptı.Kış çetin geçecek . “ şeklinde konu olan tam asfaltta yumurta pişirilecek dönemler. Yoğun çalışma dönemleri geçmiş , sıcağa rağmen rahat rahat İstanbul’u dolaşacak olmanın mutluluğuyla doluyum. En özlediklerimi yapmayı planlıyorum önce. Böyle bir planın ilk sırasında her zaman vapur yer alır benim için. Vapura binmeli, dışarıda oturmalı, rüzgar üfür üfür eserken mis gibi iyot  kokusunu ciğerlerime doldurmalıyımdır. Listemin ikinci sırasında ise  karşıda güzel bir yemek yemek  yer alır.

Bu sebeple güzel , uzun süren, keyifli bir hafta sonu kahvaltısının ardından dümenimizi Kadıköy’e kırıyoruz. Bu sefer  de yalnız değilim. Babacığımda yanımda üstelik. Biz mis gibi havada yol almış giderken bızzt bızzt kafa bir navigasyon cihazı edasıyla sürekli çalışıyor ve “Öğle yemeğini nerede yesek ? “ planları yapıyor . Aslında bu sorunun şimdilik tek bir cevabı var benim için Anadolu yakasında : ÇİYA

Sıcak havalara birebir buzzz gibi bir çorba

Seneee  1987 .Kadıköy Çarşı’da ufak bir dükkanla başlar Çiya’nın serüveni. Sahibi Musa Dağdeviren’nin asıl mesleği fırıncılıktır. Ancak Çiya açılana kadar fırıncılıkta dahil olmak üzere bir çok iş yapmış ve bir çok yerde , alanında iyi sayılacak ustaların yanında çalışmıştır yemek üzerine. İşin mutfağında pişmiştir Musa bey kelimenin tam manası ile. Sıra kendi işini kurmaya karar geldiğinde ise  kafasında sadece kebap-lahmacun ve pide yapan bir yer değil, ilgi duyduğu ve fastfood karşında giderek yok olan zengin Anadolu yemek kültürünün unutulmaya yüz tutan tatlarının yer alacağı bir anlamda deneysel bir mutfak olacak bir yer açmak vardır.  Kendini klasiğin dışında tutmaya çalışır. Ancak bunun için uzuuun ve çetrefilli bir yol bekler ÇİYA’ yı.

Kurt gibi acıkmış bir gezerböceğin zeytinyağlı tabağı

Açılır. Sahibinin araştırmacı kişiliği sayesinde 100 e yakın kebap çeşidiyle kendi farkını belli eder. Sonra kebap deryasından başka bir deryaya kulaç atmaya başlayıp “Sen ne güzel bulursun gezsen Anadolu’yu “ düsturuyla ufak ufak  Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş  tatlarını keşfe çıkar. Dağ tepe dolaşır. Sonra keşiflerini müşterileriyle paylaşır.

Falafel

Ve artık ÇİYA  benim gibi bir çok insan için her gittiğinizde deneyecek mutlaka farklı bir tat bulacağınız bir gurme mekanı olarak kimlik bulur. 1987 ‘de açılan tek bir dükkanın sayısı yıllar içerisinde üç olur. Ve hatta bulunduğu sokak artık ÇİYA sokağı diye anıla gelir.

Ziyafet denilen şey bu olsa gerek

Patlıcan Tatlısı

“ Dile benden ne dilersen“ diyen bir yemek cini vardır sanki burada. Çiya Kebap ya da Çiya Sofrası’na oturupta menüsüne baktığımda hissettiğim tam olarak budur. Bense şımarık bir çocuk gibi her gittiğimde bambaşka bir yemeğin tadıyla kendimden geçmeyi , mest olmayı severim. Say bana nesini seversin Çiya’nın diyecek olursanız size uzun, upuzun bir liste yapabilirim. Ama baş sıraya bool sarımsaklı özle sosla hazırlanmış lahmacununu yerleştiririm. Yanına bir de zahter salatası söylemeyi unutmayın derim. Düşünün ki bir tarafta zeytinyağlılar, mezeler, salatalarla dolu bir tezgah diğer tarafta tencere tencere sıcak yemekler ,  öbür yanda şerbetleri akmış insanı günaha sokmaya hazır tatlılar , sayamadığım kadar çok çeşitte kebaplar. Yani anlayacağınız sağım solum önüm arkam yemek bir ortamdasınız. Ve hangi yemeğin tadına baksanız ayrı bir coğrafyadasınız. Ben diyeyim Anadolu siz deyin Mezapotamya. Mide ise bayram havasında. Çiya bir mutfak ya da yemek yenilen bir mekanında ötesinde tam bir yemek labaratuarı esasında.

Bu yüzden yeni tatlar keşfetmekten benim gibi büyük keyif alıyorsanız, özellikle sıcak hava dalgasına tutulduğumuz şu yaz günlerinde “ Canım bir şey yemek istiyor ama ne ? “ moduna sık sık giriyorsanız adresleri veriyorum not alın alt yazıyla bir kez daha geçmeyeceğiz :

Çiya Kebap

Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sk. 48/B Kadıköy – İstanbul

Çiya Kebap 2

Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sk. No: 44 Kadıköy – İstanbul

Çiya Sofrası

Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sk. No:43 Kadıköy – İstanbul

Yemeğinizi yedikten sonra Moda’ya doğru uzanmayı , dönüştede Ali Usta’dan dondurma yemeyi unutmayınız.