YOK OLAN BİR SEMTİN HİKAYESİ : AYIP ŞEHİR

Taksim’e giderken ara sokaklarına bir bakış attığınızda hala evden eve asılı çamaşırları gördüğünüz, gizemli ve de aynı zamanda sözüm ona tehlikeli bir yerdi Tarlabaşı. Di li geçmiş zamanla kullanıyorum. Çünkü Tarlabaşı kentsel -dönüşüm ile artık tarih olacak ve Tarlabaşı orada yaşayanlar için di li geçmiş zamanın öznesi olarak sadece fotoğraflarda kalacak.

Fotoğrafçı Ali Öz, kentsel dönüşüm sonucu yıkımların hala devam ettiği ve bir buçuk yıl boyunca hergün gittiği Tarlabaşı sokaklarından çektiği 30.000 kareden seçilen fotoğrafları  “Ayıp Şehir “ isimli sergide Karşı Sanat’ta sergiliyor.

Sokak sokak, adım adım. Azerisi’nden Pakistanlısı’na Afrikalısı’na, Bingöl depreminden İstanbul’a savrulanlardan Midye dolmacılara… Kahvehanelerden birahanelere, barlardan pavyonlara “kentsel dönüşüm” adı altında bir anda “buharlaşıveren” Tarlabaşı’nın sureti çıkıyor ortaya.

“Soylulaştırma”ya kurban giden Tarlabaşı için “binbir çeşit hayat imha/iptal ediliyor” diyor Öz.

“İstanbul’un tam orta yerinde bir semt yok ediliyor! Semtin dokusunu oluşturan sokaklar, sokaklara rengini veren binalar; konutlar, işyerleri ve orada yaşayan kadınlar, erkekler, çocuklar, gençler…

Sergi açılışı 28 Eylül günü açıldı. Ve 18 Ekim’e kadar ziyaretçi kabul edecek. Sergi daha sonra Tüyap Kitap Fuarı’nda 17-25 Kasım tarihlerinde açılacak.

KAYNAK: Bianet